Fixtures
Littlemore Angling Society run trophy matches throughout the season on our club waters, ODAA waters and some prolific away venues.
We always welcome newcomers to match fishing, we have a laugh and don't take it too seriously. 

The £5 pools are optional on matches. We also run a Golden Peg system and Section by default. but again, this is optional . Any member is welcome to fish the matches just for "pleasure" and if successful, will receive a trophy
Unfortunately we can only get so many on the venues. . The Club run a Loyalty Point Scheme on all matches. These points determine the bookings on matches. Please book in with Steve Pitson or Alan Campbell. A Cut Off date of 2 weeks before the match will determine the line up. 

 

CURRENT MOON

the moon

 

 

Match Rules

Fixtures

 

 

 

Fixtures 2019-20

 
Fixture  Competition Venue Draw/Fish Times
April
14th Angling Times Bait-Tech Supercup v Top Tackle (Home) Three Pigeons Lock Winner: Top Tackle
28th Spring League 1   Walters Lake Winner: Chris Webb
May
5th Spring League 2   Royal Berkshire Winner Thomas Need
19th  Spring League 3   Ivy House Winner: David Allsworth
June
16th Chairman's Cup Summer League Sandford Draw 07.30. Fish 09.00-14.00
23rd J Henwood Shield Summer League Sandford Draw 07.30. Fish 09.00-14.00
29th Water Booked Oxford Mania Sandford  
30th  Aggregate Cup 1   Frobury Farm Draw 8.00. Fish 10.00-16.00
30th Water Booked Oxford Summer League Sandford  
July
14th R Arnatt Cup Summer League Sandford Draw 07.30. Fish 09.00-14.00
21st Sumner Cup Summer Cup Sandford Draw 07.30. Fish 09.00-14.00
28th Aggregate Cup 2   Bishops Bowl, Marshes 1 & 2 Draw 8.00. Fish 10.00-16.00
August
4th Aggregate Cup 3   Alders Farm, Pines Draw 8.00. Fish 10.00-16.00
11th  Water Booked Pete Jackson Memorial Sandford  
18th Tony Perks Roach Cup Prior Cup 1 Sandford Draw 07.30. Fish 09.00-14.00
25th Thames Shield   Sandford/Donnington Draw 8.00. Fish 10.00-15.00
26th  Thames Shield   Sandford/Donnington Draw 8.00. Fish 10.00-15.00
September
8th Secretary's Cup Summer League Sandford Draw 07.30. Fish 09.00-14.00
22nd W Henwood Cup Summer League Sandford Draw 07.30. Fish 09.00-14.00
29th  Aggregate Cup 4   Buscot Park Draw 8.00. Fish 10.00-16.00
October
6th Vice Presidents Cup Winter League Sandford Draw 07.30. Fish 09.00-14.00
20th Blind Pairs Prior Cup 2 Club Lake Draw 8.00. Fish 10.00-16.00
November
3rd Steve Denny Shield Winter League Sandford Draw 07.30. Fish 09.00-14.00
17th  APC Challenge Cup Prior Cup 3 Boddington Reservoir Draw 8.00. Fish 10.00-16.00
December
1st M Whipp Cup Prior Cup 4 Lower Court Farm Draw 8.00. Fish 10.00-16.00
15th Christmas Shield Winter League Sandford Draw 07.30. Fish 09.00-14.00
January 
12th  Canal Cup Prior Cup 5 Three Pigeons Lock Draw 07.30. Fish 09.00-14.00
26th R C Smith Cup Winter League Sandford Draw 07.30. Fish 09.00-14.00
February
9th Keith Mills Cup Winter League Sandford Draw 07.30. Fish 09.00-14.00
23rd Chandlers Cup Prior Cup 6 Medley Draw 07.30. Fish 09.00-14.00
March
8th S H Taylor Cup Winter League Sandford Draw 07.30. Fish 09.00-14.00

 

 

Fixtures 2018-19

Fixture  Competition Venue Draw/Fish Times
April        
15 Angling Times Bait-Tech Supercup v Elgin AC (Away)  

Winner: Littlemore AS

22 Spring League 1   Club Lake Winner: Chris Webb    (Bait-Tech Clubman Winner)
29 S H Taylor Cup (2017-18 Fixture) Top Tackle Points 12/Prior Cup Oxford Canal, Enslow Wharf Winner: Steve Pope
May        
6 Spring League 2   Tunnel Barn Farm (Top) Winner: Chris Webb
20 Spring League 3   Bishops Bowl, White Bishops, Winner: Chris Webb
June        
10 Aggregate Cup 1   Boddington Winner: Pete Clarke
16 Water Booked Oxford Mania Sandford  
17 Chairmanís Cup Summer League  Sandford Winner: Thomas Need (Bait-Tech Clubman Winner)
July        
1 J Henwood Shield Summer League Sandford Winner: Steve Pope     (Bait-Tech Clubman Winner)
15 R.Arnatt Cup Summer League Sandford Winner: Jason Bean
29 Aggregate Cup 2   Alders Pines Winner: Thomas Need
29 Water Booked Oxfordshire Summer League Sandford  
August        
5 Water Booked  Oxfordshire Summer League Sandford  
5 Aggregate Cup 3   Tunnel Barn Farm House Lake Winner: Thomas Need
12 Water Booked  Pete Jackson Memorial Sandford  
19 Tony Perks Roach Cup Prior Cup 1 Sandford Winner: Pete Clarke    (Bait-Tech Clubman Winner)
26 & 27 Thames Shield   Sandford/Donnington Winner: Wayne Gray
September        
2 Sumner Cup Summer League Sandford Winner: Pete Clarke
16 Secretary's Cup Summer League Sandford Winner: Brian Hutchings
26 Water Booked  Match Fishing Scene Sandford
30 W Henwood Cup Summer League Sandford Winner: Pete Clarke
October        
14 Aggregate Cup 4   White Bishops Winner: Thomas Need
14 Water Booked  Oxfordshire Winter League Sandford  
21 Chandlers Cup Prior Cup 2 Boddington Winner: Brian Hutchings (Bait-Tech Clubman Winner)
November        
4 M Whipp Cup Prior Cup 3 Medley Winner: Gerald Perks
18 R C Smith Cup Winter League Sandford Winner: Gerald Perks
December        
2 Vice-Presidents Cup Winter League Sandford Winner: Gerald Perks  (Bait-Tech Clubman Winner)
16 Christmas Shield Winter League Sandford Winner: Ashley Davis
January        
6 Canal Cup Prior Cup 4 3 Pigeons Winner: Alan Campbell
20 S Denny Shield Winter League Sandford Winner: Gerald Perks
February
10th Blind Pairs Prior Cup 5 Club Lake Winner: Thomas Need  (Bait-Tech Clubman Winner)
17th S H Taylor Cup Winter League Sandford Winner: Pete Clarke
March
3 APC Challenge Cup Prior Cup 6 Medley Winner: Steve Isaac (Bait-Tech Clubman Winner)
10 K Mills Cup Winter League Donnington Winner: Andy Webb